04071 м. Київ, вул Воздвиженська 22 оф 2, office@ukrmetprom.org

Виробництво, тис. т

02 міс. 2023
02 міс. 2024
Чавун
737
1050
Сталь
708
1076
Прокат
590
900

Середньодобове виробництво, тис. т

02 міс. 2023
02 міс. 2024
Чавун
28.03.2024
12,3
17,5
Сталь
28.03.2024
11,8
17,9
Прокат
28.03.2024
9,8
15,0

Спільне звернення щодо відміни введення нового договору УЗ про надання послуг з організації перевезення вантажів залізницею.

Прес-реліз. Спільне звернення щодо відміни введення нового договору УЗ про надання послуг з організації перевезення вантажів залізницею

Триває протистояння природного монополіста в області залізничних перевезень АТ «Укрзалізниця» та її замовників.

«Укрзалізниця» почала кампанію з укладання нових договорів на надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом 20 лютого з наміром ввести їх в дію з 1 квітня поточного року.

Дискримінаційний характер запропонованого договору відносно замовників був причиною численних звернень до «Укрзалізниці» та Міністерства інфраструктури. Переважна більшість об’єктів господарювання, які використовують залізничний транспорт та провідних бізнес-асоціацій заявили по те, що запропонований договір ставить контрагентів у гірше положення у порівнянні з положеннями чинного законодавства.

 

Серед неприйнятних для бізнесу відмічена, в першу чергу, сама форма публічного договору, яка виключає заперечення з боку замовників, суміщення в одному договорі як послуг з перевезення, так і надання вагонів, положення про одноосібне внесення змін у договір з боку «Укрзалізниці» при відсутності такого права у замовника, відсутність відповідальності перевізника за несвоєчасну доставку вантажів, надання непридатних в технічному стані вагонів, а також відсутність компенсації за маршрутні відправлення.

 

Цілий розділ зауважень присвячений численним спробам АТ «Укрзалізниця» всіма способами збільшити плату за користування вагонами. Найбільш значущим є необґрунтований коефіцієнт Тдод – додатково оплачувана замовником кількість діб, які додаються до терміну використання вагонів у завантаженому та порожньому рейсі. Яскравий приклад безпідставних нарахувань – правило округлення часу використання вагонів тільки у найбільший бік до повних діб, що на практиці неминуче призведе до збільшення плати за використання вагонів на додаткові 1-2 доби.

 

Таке маніпулювання ставками користування у значній мірі стало можливим завдяки введенню поняття «власний вагон Перевізника», що дозволило стягувати плату за користування за вільними, нерегульованими тарифами. Учасники ринку відмічають, що ці ставки регулюються «Тарифним керівництвом», а значить, для природного монополіста не можуть бути вільно регульованими.

 

Через відсутність реакції з боку залізниці, більшість підприємств та галузевих асоціацій в березні звернулися до Антимонопольного комітету України з заявою про зловживання «Укрзалізницею» своїм монопольним становищем. В результаті, 26 березня АМКУ рекомендував «Укрзалізниці» в обов’язковому порядку відтермінувати впровадження нового договору до моменту завершення його доробки з урахуванням зауважень та пропозицій, наданих операторами ринку вантажних перевезень.

 

На думку асоціацій, «Укрзалізниця» формально віднеслася до виконання рекомендацій АМКУ, провівши лише імітацію обговорення зауважень заявників та запровадивши деякі незначні зміни у договорі. Перенесення дати введення в дію нового договору з 01.04.2020 р. на 01,06,2020 р., а у подальшому, на 01,07,2020 р., з боку «Укрзалізниці», пояснюється не виконанням рекомендацій АМКУ, а тільки дотриманням карантинних обмежень.

 

Обговорення зауважень до нового договору звелося лише до однієї відео-конференції в Skype, яка відбулася 27 квітня. Формат конференції за участю понад ста осіб, неякісний зв’язок, відсутність регламенту та порядку денного, виключили можливість повноцінного обговорення проекту договору. Фіксації пропозицій «Укрзалізницею» не відбувалось, тому матеріалів обговорення жодний з учасників не побачив дотепер. По суті, ця зустріч мала виключно формальний характер.

 

В оновленій редакції договору, оприлюдненому 31.05.2020 р., більшість спірних питань залишилися без змін. Підбиваючи підсумки, можна констатувати, що ситуація з проектом договору не змінилася. Обов’язкові для розгляду рекомендації АМКУ з доробки нової редакції договору «Укрзалізниця» не виконала.

 

Не можна залишити без уваги і тиск, який чинить монополіст на замовників. Перед запланованими «Укрзаліззницею», датами введення нового договору, а саме з 01.04,2020 р. та з 01.06.2020 о., підприємства при оформленні плану перевезень в автоматизованій системі «МЕСПЛАН» отримували повідомлення про підтвердження планів тільки за умови підписання договору в редакції «Укрзалізниці».

 

Подібна позиція перевізника, який має монопольне становище на ринку залізничних перевезень, може спричинити зниження їх ефективності та значне зростання витрат споживачів послуг. Однобокість позиції АТ «Укрзалізниця» призведе до того, що замовними будуть вимушені переорієнтуватися на інші види транспорту, або обмежити використання вагонів ЦТЛ, що, врешті-решт, завдасть удар по самій «Укрзалізниці».

 

З огляну на настільки явне ігнорування вимогами ринку та рекомендацій Антимонопольного комітету України з боку АТ «Укрзалізниця», представники бізнесу, закази яких забезпечують понад 90% залізничних вантажоперевезень, надіслали спільне звернення до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, очільнику Офісу Президента Андрію Єрмаку, секретарю Ради національної безпеки та оборони України Олексію Данилову, голові Комітету Верховної Ради України з питань транспорту Юрію Киселю з проханням відмінити намічене на 1 липня 2020 р. введення нового договору «Укрза«ізниці» на надання послуг з організації перевезення вантажів залізницею.

 

Під спільним зверненням, в розробці якого прийняли участь провідні фахівці з логістики, юристи найбільших підприємств України, свої підписи поставили керівники Об’єднання підприємств «Укрметалургпром», Федерації металургів України», Союзу хіміків України, Асоціації виробників феросплавів «Укрфа», асоціації «Укрцемент» та Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу.

 

Враховуючи явну недоробку положень нового договору, його протиріччя з чинним законодавством, асоціації вимагають відмінити його введення до моменту завершення доробки з урахуванням зауважень вантажовласників. На період доробки редакції нового договору, асоціації вважають за необхідне подовжити термін дії чинного договору на надання послуг з організації перевезень вантажів залізницею.

 

 

Вхiд
×
Реєстрація

Підтвердження реєстрації буде відправлене вам по e-mail.

×