04071 м. Київ, вул Воздвиженська 22 оф 2, office@ukrmetprom.org

Виробництво, тис. т

8 міс. 2020
8 міс. 2021
Чавун
13554
14481
Сталь
13683
14590
Прокат
12275
13012

Середньодобове виробництво, тис. т

8 міс. 2020
8 міс. 2021
Чавун
17.09.2021
55,6
59,6
Сталь
17.09.2021
56,1
60,0
Прокат
17.09.2021
50,3
53,5

«Укрзалізниця» знов викручує руки вантажовідправникам

Залізничний монополіст АТ «Укрзалізниця» продовжує чинити тиск на вантажовідправників України. В черговий раз перед запланованою «Укрзалізницею» датою введення нового договору, а саме з 01.07.2020 (з аналогічною проблемою всі ключові учасники ринку вже стикалися перед попередніми датами запуску Договору, тобто з 01.04.2020 та 01.06.2020) підприємства отримують відмову в здійсненні планування залізничних перевезень без підписання нового Договору на вигідних для «Укрзалізниці», але дискримінаційних по відношенню до вантажовідправників, умовах.

Підписання такого договору «Укрзалізниця» вимагає в односторонньому порядку, хоча більшість вантажовідправників не згодні із запропонованими умовами, виступають категорично проти збільшення вартості залізничних перевезень, обумовленого введенням нового Договором.

 На думку основних бізнес асоціацій, «Укрзалізниця» формально поставилася до виконання рекомендацій АМКУ, провівши лише імітацію обговорення зауважень замовників і запровадивши деякі незначні зміни в Договір. Перенесення дати введення в дію нового договору з 01.04.2020 на 01.06.2020, а, у подальшому, на 01.07.2020 виглядає як бажання «відтягнути час» з боку «Укрзалізниці» без реальних намірів що-небудь міняти.

 Аби не допустити знаходження компромісу, менеджмент «Укрзалізниці» вирішив скористатися її монопольним становищем на ринку залізничних перевезень та просто адміністративно обмежити можливість заявки планів на наступний місяць. Це вже поставило під загрозу виконання цілої низки експортних контрактів. Дискримінаційна та деструктивна позиція «Укрзалізниці» із штучного обмеження українського експорту, де частка ГМК і продукції аграріїв становить понад 50%, може призвести до рецесії і зупинки цілих секторів економіки внаслідок втрати конкурентоспроможності на зовнішніх ринках, і до зменшення валютних надходжень в країну.

Подібна поведінка перевізника, який володіє монопольним становищем на ринку залізничних перевезень, може спричинити не тільки падіння економічних показників всієї країни, а й призвести до того, що замовники будуть змушені або скорочувати виробництво, або переорієнтуватися на інші види транспорту, що, врешті-решт, завдасть удар по самій «Укрзалізниці».

Підсумовуючи, можна констатувати, що в оновленій редакції договору, оприлюдненій 31.05.2020, більшість спірних питань залишилися без змін. «Косметичні правки», запропоновані «Укрзалізницею», по суті, нічого не змінили, а обов’язкові для розгляду рекомендації АМКУ з доопрацювання нової редакції договору, «Укрзалізниця» просто не виконала.

Зараз в першу чергу необхідно:

заборонити введення в дію нового Договору з 01.07.2020 та зняти будь-які обмеження на планування залізничних перевезень, через відсутність підписаного Договору в новій редакції, до остаточного узгодження нової редакції Договору з галузевими бізнес-асоціаціями.

продовжити термін дії чинного Договору про надання послуг до моменту завершення доопрацювання нової редакції Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з урахуванням зауважень і пропозицій до окремих його умов, наданих операторами ринку вантажних перевезень, і рекомендацій Антимонопольного комітету України

здійснити розділення запропонованого Договору на два окремих: договір на організацію перевезення (послуги інфраструктури і локомотивної тяги, де «Укрзалізниця» займає монопольне становище) та договір надання вагонів під перевезення (конкурентний ринок), що дозволить у майбутньому виключити можливість тиску на власників вантажу, які не згодні з умовами договору на надання рухомого складу

—  провести службове розслідування та застосувати дисциплінарне стягнення до керівників напрямку вантажних перевезень «Укрзалізниці», через безкомпромісність, недалекоглядність і очевидне шкідництво яких виконання зовнішньоекономічних контрактів (а, відповідно, і виробничих планів) цілої низки галузей економіки України в умовах кризи, викликаної COVID-19, опинилося під загрозою зриву.

Вхiд
×
Реєстрація

Підтвердження реєстрації буде відправлене вам по e-mail.

×